Audi prvýkrát vstupuje do segmentu veľkých full-size SUV s modelom Q9. Novinka sa stáva novou vlajkovou loďou značky a kombinuje luxus limuzíny, priestor pre sedem cestujúcich, najmodernejšie technológie a komfort orientovaný na dlhé cestovanie. Zároveň ide o najväčšie sériové Audi v histórii.
Viac info o Audi Q9| Prevádzková hmotnosť | 2693 kg |
| Max. hmotnosť brzdeného prívesu | 3500 kg |
| Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu | 750 kg |
| Dĺžka celková | 5308 mm |
| Šírka celková | 2027 mm |
| Výška celková | 1787 mm |
| Dĺžka rázvor | 3140 mm |
| Počet dverí | 4 |
| Počet miest | 7 |
| Počet samostatných sedadiel | 6 |
| Objem batožinového priestoru | 900 litrov |
| Objem batožinového priestoru Max | 2308 litrov |
| Euro NCAP | |
Audi Q9 je určené pre rodinu alebo firmu, ktorá potrebuje naozaj veľké sedemmiestne SUV a pravidelne využije jeho priestor. Autofilter uvádza 900-litrový kufor a rázvor 3 140 mm. Kto väčšinou jazdí sám alebo vo dvojici, môže zistiť, že menšie SUV poskytne pohodlnejšie parkovanie aj nižšie výdavky.
Q9 je príliš veľké vtedy, keď ho musíte denne vtesnať do úzkej mestskej garáže alebo keď nevyužijete tretí rad. Dĺžka 5 308 mm a šírka 2 027 mm sú reálne obmedzenia, nie iba údaje v katalógu. Pred objednávkou prejdite najtesnejšiu trasu, ktorú absolvujete každý týždeň.
Áno, pri početnej rodine je Q9 presvedčivé najmä kombináciou siedmich miest a 900-litrového batožinového priestoru. Zároveň však nezabudnite, že objem kufra treba overiť pri obsadení všetkých sedadiel. Vezmite na skúšku detské sedačky, kočík a cestujúcich do tretieho radu, aby ste posúdili nastupovanie aj praktické miesto.
Áno, Autofilter uvádza maximálnu hmotnosť brzdeného prívesu 3 500 kg, čo je relevantné aj pre veľké karavany. Nie je však správne posudzovať súpravu len podľa jediného čísla. Overte povolenú hmotnosť konkrétneho auta, zvislé zaťaženie zariadenia a to, či vaša vodičská skupina pokrýva celú zostavu.
Hodí sa pre firmu, ktorá pravidelne vozí viac ľudí, vybavenie alebo klientov na dlhé vzdialenosti. Silnejší diesel má 220 kW a osemstupňový automat, takže má dostatočnú rezervu. Bežnú prevádzkovú kalkuláciu však postavte na celkových nákladoch vrátane poistenia, servisov a väčších pneumatík, nie len na leasingovej splátke.
Q9 má väčší zmysel než Q7, keď vám Q7 nestačí priestorom alebo potrebujete maximálne veľké rodinné SUV. Q9 má dĺžku 5 308 mm a kufor 900 litrov. Ak nepotrebujete takýto rozmer, Q7 bude pre mnohých vodičov jednoduchší na bežné používanie a môže lepšie využiť rovnaký rozpočet.
Verzia 180 kW stačí vodičovi, ktorý cestuje pokojne a nevozí často maximálne zaťažené auto. Silnejšie 220 kW TDI skráti zrýchlenie na 100 km/h zo 7,6 na 6,5 sekundy. Rozdiel v cenách je malý oproti celkovému rozpočtu, ale výkon navyše vyberajte podľa reálneho využitia, nie zo zvyku.
Q9 je výhodnejšie, keď chcete sedem miest, vyšší posed a ťahanie prívesu do 3 500 kg. Veľké kombi môže byť naopak nižšie, ľahšie a obratnejšie v meste. Skôr než sa rozhodnete podľa imidžu, spíšte si, koľkokrát ročne využijete tretí rad, príves alebo jazdu po horších prístupových cestách.
Jedno Q9 môže nahradiť viac potrieb, ak všetci cestujete často spolu a vozíte veľa vecí. Má sedem miest a kufor 900 litrov. Ak však druhé auto väčšinou slúži na mestské presuny, kombinácia veľkého rodinného auta a malého mestského modelu môže byť praktickejšia aj hospodárnejšia než každodenné jazdenie s Q9.
Q9 dáva prednosť vodičovi, ktorý chce SUV posed, pohon 4x4 a príves do 3 500 kg. Luxusný van môže ponúknuť jednoduchší pohyb medzi radmi sedadiel a praktickejší vstup pre deti. Rozhodnite sa podľa toho, či častejšie riešite jazdu a ťahanie, alebo nastupovanie veľkej posádky a jej pohodlie.
Cena od 110 990 € je obhájiteľná, ak budete využívať sedem miest, veľký kufor a ťažnú kapacitu. Základná verzia má 180 kW a pohon quattro. Pri takejto sume neporovnávajte iba akciovú cenu; vyžiadajte si kompletnú ponuku vrátane výbavy, poistenia, pneumatík a servisného balíka.
Pre vodiča s dlhými trasami a pokojnejším štýlom jazdy dáva logiku 180 kW TDI so spotrebou 7,0 až 7,3 l/100 km podľa Autofilteru. Výkonnejšia 220 kW verzia vyhovuje pri častom plnom zaťažení. Pred výberom si zistite, koľko jazdíte s prívesom alebo siedmimi ľuďmi, nie iba ročný nájazd.
Priplácajte najskôr za prvky, ktoré znižujú námahu pri veľkom aute: parkovaciu asistenciu, kamery, bezpečnostné systémy a komfort na dlhých cestách. Q9 je široké 2 027 mm, takže tieto funkcie budú pracovať každý deň. Dekoratívne doplnky riešte až potom, keď máte pokryté vlastné trasy a parkovanie.
Pred objednávkou si písomne potvrďte cenu, výbavu, termín dodania a hmotnostné limity zvolenej konfigurácie. Základná cena 110 990 € je len začiatok porovnania. Následne skúste Q9 s celou posádkou, v garáži a s typickou batožinou; pri takomto aute môže jedna praktická nevýhoda prevážiť nad atraktívnou konfiguráciou.
Dá, ak máte vyhovujúce parkovanie a akceptujete, že pôjde o vedomý kompromis. Q9 meria viac než 5,3 metra, preto parkovacie kamery a senzory patria medzi dôležitú, nie okrajovú výbavu. Na testovacej jazde overte vjazd do garáže, otvorenie dverí a výhľad pri cúvaní do bežného boxu.
Na dlhé cesty je Q9 prirodzeným kandidátom vďaka priestoru a naftovým šesťvalcom. Základné 3.0 TDI má 85-litrovú nádrž a výkon 180 kW. Pri predvádzacej jazde sa však nesústreďte len na výkon; vyskúšajte sedadlá, stabilitu pri vašom tempe a komfort všetkých troch radov.
Základný objem 900 litrov naznačuje veľkú rezervu na batožinu, športové vybavenie alebo prepravku pre psa. Maximálny objem 2 308 litrov sa dosiahne až po úprave sedadiel. Preto overte tvar otvoru, nakladaciu hranu a priestor, ktorý zostane pri vašom skutočnom počte cestujúcich, nie iba maximálny údaj.
Zamerajte sa na výhľad v križovatkách, ovládanie pri nízkej rýchlosti a pohodlie v treťom rade. Prevádzková hmotnosť Q9 je 2 693 kg, preto vnímajte aj správanie pri brzdení a na nerovnom povrchu. Krátka jazda po hladkej mestskej ceste vám nepovie, ako auto zvládne plnú rodinu a batožinu.
Pohon quattro pomáha pri rozjazde a stabilite na klzkom povrchu, ale veľká hmotnosť 2 693 kg zvyšuje význam kvalitných pneumatík a odstupu. Ak jazdíte do hôr, overte si rozmery schválených zimných kolies. Veľké SUV nemá výhodu len preto, že má pohon všetkých kolies; rozhodujú pneumatiky a vodič.
Autofilter pri 180 kW dieseli uvádza kombinovanú spotrebu 7,0 až 7,3 l/100 km, pri 220 kW 7,2 až 7,4 l/100 km. Ide o homologizované hodnoty, ktoré sa pri plnom aute, vysokom tempe alebo prívesu zmenia. Vlastný rozpočet počítajte s rezervou a s cenou paliva na vašich obvyklých trasách.