Nové BMW iX4 rozširuje rodinu elektromobilov Neue Klasse o športovo orientované SUV kupé, ktoré kombinuje výrazný dizajn s najnovšou elektrickou technikou značky. Ponúka pohon všetkých kolies, výkon od 374 do 612 koní, dojazd až 828 kilometrov a ultrarýchle nabíjanie výkonom až 400 kW. Okrem nového pohonného systému prináša prepracovaný interiér, pokročilé asistenčné systémy a technológiu riadenia jazdnej dynamiky Heart of Joy.
BMW iX4 predstavuje športovejšie tvarovanú alternatívu medzi elektrickými SUV značky. Vychádza z dizajnového jazyka Neue Klasse, ktorý sa vyznačuje jednoduchšími plochami, výraznými proporciami a obmedzením zbytočných dekoratívnych prvkov. Charakteristickým znakom je predovšetkým klesajúca línia strechy, dlhý rázvor a krátke previsy karosérie, ktoré vytvárajú siluetu SUV kupé.
Prednej časti dominuje nové spracovanie typických obličiek BMW. Tie spolu s dvojicou svetlometov vytvárajú jeden horizontálne orientovaný grafický celok. Tradičné dizajnové prvky značky tak zostávajú zachované, ale dostávajú modernejšiu podobu. V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami SUV BMW pôsobí predná časť čistejšie a menej členito.
Výraznou súčasťou dizajnu je aj zadná časť vozidla. Úzke horizontálne svetlá využívajú dvojicu svetelných prvkov na každej strane, ktoré predstavujú novú interpretáciu tradičného svetelného podpisu v tvare písmena L. Zadné partie dopĺňa výrazný spojler s integrovaným brzdovým svetlom, ktorý má okrem vizuálnej funkcie aj aerodynamický význam.
Balík M Sport je súčasťou štandardnej výbavy všetkých verzií BMW iX4. Zahŕňa športovo upravené dizajnové prvky, 20-palcové disky kolies M a športové brzdy M s modrými strmeňmi. Výkonnejšie BMW iX4 M60 xDrive dostáva štandardne 21-palcové disky, špecifické dizajnové prvky a zadný spojler M.
Pre všetky verzie sú dostupné aj disky s priemerom až 22 palcov. Väčšie kolesá síce zvýrazňujú športový charakter karosérie, ale pri každodennom používaní môžu ovplyvniť komfort odpruženia aj spotrebu elektrickej energie.
Voliteľný exteriérový balík BMW Iconic Glow prináša adaptívne svetelné funkcie vrátane systému BMW Selective Beam, ktorý umožňuje využívať diaľkové svetlá bez oslňovania ostatných vodičov. Súčasťou sú aj adaptívne svetlomety. Pri verzii M60 xDrive je tento balík štandardný a dopĺňa ho čierne vyhotovenie obličiek M Shadowline.
Pri uvedení na trh bude k dispozícii deväť lakov karosérie, ku ktorým sa od marca 2027 pridajú tri matné odtiene Frozen. Neskôr ponuku rozšíria ďalšie laky BMW Individual.
Kabína BMW iX4 využíva architektúru Neue Klasse, ktorá bola od začiatku vyvíjaná pre elektrické vozidlá. Výhodou je efektívnejšie využitie vnútorného priestoru, keďže konštrukcia nemusí počítať s klasickým spaľovacím motorom ani s priestorovými požiadavkami jeho pohonného ústrojenstva.
Napriek športovo klesajúcej streche BMW deklaruje dostatok miesta na nohy aj nad hlavou cestujúcich. Presné rozmery kabíny však výrobca v zverejnených podkladoch neuvádza. Reálny priestor na zadných sedadlách, najmä pre vyšších cestujúcich, preto zostáva jednou z vlastností, ktoré bude potrebné overiť pri praktickom teste.
Interiér sa vyznačuje horizontálne orientovanou palubnou doskou, čistými líniami a výrazným obmedzením tradičných ovládacích prvkov. Vizuálny dojem dopĺňajú kvalitné materiály a široké možnosti farebného prispôsobenia. Zákazníci si môžu vybrať zo siedmich interiérových kombinácií, ktoré sa odlišujú použitými materiálmi, farbami a celkovým spracovaním.
Veľkou prednosťou je štandardne dodávaná panoramatická sklenená strecha s klimaticky komfortným zasklením. Spolu s veľkými bočnými oknami zabezpečuje dostatok prirodzeného svetla a opticky zväčšuje vnútorný priestor. Pri takto rozsiahlej presklenej ploche bude dôležitá najmä schopnosť obmedzovať prehrievanie interiéru počas letných mesiacov.
Štandardné predné sedadlá majú elektrické nastavovanie, pamäťovú funkciu a integrovaný systém Travel & Comfort. Ich tvarovanie má poskytovať kombináciu pohodlia na dlhších trasách a dostatočnej bočnej opory pri dynamickej jazde.
Pre náročnejších vodičov sú pripravené športové sedadlá M Sport, ktoré sú vo verzii iX4 M60 xDrive súčasťou štandardnej výbavy. Ponúkajú elektrické nastavovanie v desiatich smeroch a výraznejšie bočné vedenie. Pre ostatné motorizácie sú dostupné za príplatok, rovnako ako multifunkčné sedadlá.
Zadné operadlá sú delené v pomere 40 : 20 : 40, čo umožňuje flexibilnejšie prepravovať dlhšie predmety bez nutnosti sklopenia celého zadného radu. Vyhrievanie zadných sedadiel je dostupné za príplatok. Objem batožinového priestoru zatiaľ v poskytnutých údajoch nie je špecifikovaný.
Jednou z najväčších zmien oproti starším modelom BMW je úplne nové usporiadanie zobrazovacích a ovládacích prvkov. BMW iX4 využíva systém BMW Panoramic iDrive s operačným systémom BMW Operating System X, ktorý spája viacero informačných rozhraní do jedného celku.
Základ tvoria štyri hlavné prvky:
Nové rozloženie má vodičovi umožniť sledovať dôležité informácie bez častého odvracania pozornosti od vozovky. Panoramic Vision zároveň čiastočne preberá úlohu klasického digitálneho prístrojového panela.
Veľký centrálny displej slúži na ovládanie navigácie, multimédií, klimatických funkcií a ďalších systémov. Z praktického hľadiska bude dôležité, ako rýchlo možno vykonávať bežné úkony a či nové dotykové rozhranie dokáže plnohodnotne nahradiť fyzické tlačidlá.
Systém My Modes umožňuje prispôsobovať charakter vozidla prostredníctvom nastavenia pohonu, zobrazovaných informácií, osvetlenia a zvukových efektov. Nejde teda iba o zmenu grafiky displejov, ale aj o úpravu správania vozidla podľa zvoleného režimu.
BMW Digital Premium rozširuje možnosti infotainmentu o ďalšie aplikácie vrátane funkcií zameraných na jazdnú dynamiku. Vodič môže sledovať technické údaje vozidla, informácie o jazde a ďalšie multimediálne funkcie.
Verzia M60 xDrive navyše disponuje špecifickými zobrazeniami M. Patrí medzi ne Powermeter, ktorý informuje o aktuálne využívanom výkone a dostupnej výkonovej rezerve. Športový volant M má označenie stredovej polohy a páčky pod volantom.
Základný audiosystém ponúka sedem reproduktorov a výkon 205 W. Vrcholné BMW iX4 M60 xDrive dostáva štandardne systém Harman Kardon s 13 reproduktormi a výkonom 430 W, ktorý podporuje priestorový zvuk Dolby Atmos. Pre ostatné verzie je dostupný ako príplatková výbava.
BMW iX4 využíva šiestu generáciu elektrického pohonu BMW eDrive označovanú ako Gen6. Tá prináša nové elektromotory, vysokonapäťové batérie s cylindrickými článkami a 800-voltovú elektrickú architektúru.
Všetky tri predstavené motorizácie využívajú dva elektromotory, jeden na prednej a druhý na zadnej náprave, vďaka čomu majú pohon všetkých kolies xDrive. Jednotlivé verzie sa odlišujú výkonom, krútiacim momentom, zrýchlením a dojazdom.
| Parameter | 40 xDrive | 50 xDrive | M60 xDrive |
|---|---|---|---|
| Výkon | 275 kW / 374 k | 345 kW / 469 k | 450 kW / 612 k |
| Krútiaci moment | 520 Nm | 645 Nm | 875 Nm |
| 0–100 km/h | 5,6 s | 4,9 s | 3,9 s |
| Maximálna rýchlosť | Neuvádza sa | 210 km/h | 240 km/h |
| Dojazd WLTP | 638 km | 828 km | 777 km |
Údaje pre M60 xDrive sú predbežné a môžu sa zmeniť pred homologizáciou.
Základná verzia ponúka systémový výkon 275 kW (374 k) a maximálny krútiaci moment 520 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy znamená, že aj vstupná motorizácia poskytuje výkon porovnateľný s mnohými športovo orientovanými SUV so spaľovacím motorom.
Dvojmotorová koncepcia zabezpečuje pohon všetkých kolies a umožňuje elektronicky regulovať rozdelenie hnacej sily medzi nápravy. To je výhodné nielen pri dynamickej jazde, ale aj na mokrom alebo zasneženom povrchu.
Maximálny deklarovaný dojazd dosahuje 638 kilometrov podľa WLTP. Táto verzia tak predstavuje alternatívu pre vodičov, ktorí požadujú vysoký výkon a pohon všetkých kolies, ale nepotrebujú parametre výkonnejších variantov.
Výkonnejšie BMW iX4 50 xDrive disponuje výkonom 345 kW (469 k) a krútiacim momentom 645 Nm. Zrýchlenie na 100 km/h trvá 4,9 sekundy a maximálna rýchlosť dosahuje 210 km/h.
Táto verzia má vysokonapäťovú batériu s využiteľnou kapacitou 108,7 kWh. Jej najväčšou prednosťou je deklarovaný dojazd až 828 kilometrov, čo je najvyššia hodnota spomedzi predstavených motorizácií.
Pri takomto výkone už ide o veľmi rýchle SUV, ktorého dynamika bude dostatočná aj pri predbiehaní vo vyšších rýchlostiach. Zároveň poskytuje najväčšiu rezervu dojazdu, čo z neho robí zaujímavú voľbu na pravidelné diaľničné presuny.
Vrchol ponuky predstavuje BMW iX4 M60 xDrive s výkonom 450 kW (612 k) a maximálnym krútiacim momentom 875 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 3,9 sekundy a elektronicky obmedzená maximálna rýchlosť dosahuje 240 km/h.
V porovnaní s ostatnými motorizáciami však nejde iba o zvýšenie výkonu. M60 xDrive využíva špecifické nastavenie pohonu všetkých kolies, adaptívny podvozok M a elektronicky riadený samosvorný diferenciál na zadnej náprave.
Ten umožňuje cielene rozdeľovať hnaciu silu medzi zadné kolesá, čím podporuje trakciu a stabilitu pri výjazdoch zo zákrut. V kombinácii s okamžitou reakciou elektromotorov má táto technika výrazný vplyv na správanie vozidla pri športovej jazde.
M60 xDrive ponúka aj exkluzívne jazdné režimy M Sport a M Sport Plus, ktoré upravujú charakter pohonu a ďalších systémov. Napriek vysokému výkonu výrobca uvádza maximálny dojazd až 777 kilometrov, hoci tento údaj zatiaľ nie je definitívne homologizovaný.
BMW iX4 využíva novú elektronickú architektúru, ktorej významnou súčasťou je vysokovýkonný riadiaci počítač Heart of Joy. Jeho úlohou je koordinovať pohon, rekuperáciu, brzdenie a ďalšie funkcie ovplyvňujúce jazdnú dynamiku.
Systém spolupracuje so softvérom BMW Dynamic Performance Control Driving Stack. Podľa výrobcu dokáže spracovávať riadiace procesy až desaťkrát rýchlejšie než predchádzajúce riešenia.
Výhodou takéhoto prístupu je predovšetkým rýchlejšia reakcia na zmeny priľnavosti a požiadavky vodiča. Namiesto samostatnej komunikácie viacerých riadiacich jednotiek sú dôležité funkcie jazdnej dynamiky koordinované centrálne.
Pri prudkej akcelerácii, brzdení alebo prejazde zákrutou môže systém presnejšie upravovať rozdelenie krútiaceho momentu a stabilizovať vozidlo. V praxi by sa to malo prejaviť prirodzenejšími reakciami a plynulejšími prechodmi medzi zrýchľovaním a spomaľovaním.
Dôležitú úlohu zohráva aj konštrukcia samotného vozidla. Plochá vysokonapäťová batéria uložená v podlahe znižuje ťažisko, zatiaľ čo takmer vyvážené rozloženie hmotnosti medzi nápravami vytvára vhodné predpoklady pre presné ovládanie.
Dlhý rázvor má zase pozitívny vplyv na smerovú stabilitu, najmä pri vyšších rýchlostiach. Kombinácia nízkeho ťažiska a vhodného rozloženia hmotnosti by mala pomáhať obmedzovať náklony karosérie, hoci konkrétne správanie bude závisieť aj od nastavenia odpruženia a použitých pneumatík.
Pre všetky verzie je dostupný adaptívny podvozok M s elektronicky riadenými tlmičmi. Pri M60 xDrive je súčasťou štandardnej výbavy. Systém dokáže meniť charakteristiku tlmenia podľa jazdných podmienok a zvoleného režimu, takže vozidlo môže ponúknuť komfortnejšie nastavenie na bežných cestách a tuhšiu charakteristiku pri dynamickej jazde.
Súčasťou adaptívneho podvozka M je aj športové riadenie s variabilným prevodom. Jeho cieľom je zabezpečiť presnejšie reakcie pri prejazde zákrutami a zároveň zachovať jednoduché ovládanie pri parkovaní alebo manévrovaní v meste.
Pri športovom SUV kupé s takýmto výkonom však zostáva dôležitá aj celková hmotnosť vozidla. Tá zatiaľ nie je v dodaných podkladoch uvedená. Rovnako bude potrebné v praxi overiť, ako podvozok zvláda krátke nerovnosti a rozbité cesty, najmä v kombinácii s veľkými 21- alebo 22-palcovými diskami.
BMW iX4 využíva batérie novej generácie s cylindrickými článkami a 800-voltovou architektúrou. V porovnaní so staršou generáciou Gen5 má technológia Gen6 priniesť vyššiu energetickú efektivitu, väčší dojazd a rýchlejšie nabíjanie.
Najdlhší dojazd ponúka verzia iX4 50 xDrive, ktorá podľa WLTP zvládne až 828 kilometrov. Slabšia verzia 40 xDrive dosahuje 638 kilometrov a športová M60 xDrive predbežne až 777 kilometrov.
Oficiálne kombinované hodnoty spotreby podľa WLTP sú nasledovné:
| Verzia | Spotreba WLTP |
|---|---|
| BMW iX4 40 xDrive | 15,9 – 19,1 kWh/100 km |
| BMW iX4 50 xDrive | 15,7 – 19,0 kWh/100 km |
| BMW iX4 M60 xDrive | 17,1 – 20,2 kWh/100 km |
Rozdiely v spotrebe jednotlivých konfigurácií súvisia okrem iného s veľkosťou kolies, pneumatikami a výbavou. Najvýkonnejšia verzia má prirodzene vyššiu energetickú náročnosť, hoci jej predbežný dojazd zostáva na vysokej úrovni.
Pri reálnom používaní treba počítať s tým, že diaľničná jazda vysokou rýchlosťou, nízke teploty a využívanie vykurovania môžu dojazd výrazne skrátiť. Hodnota 828 kilometrov preto nepredstavuje vzdialenosť, ktorú možno automaticky očakávať pri každej ceste.
Výhodou veľkej batérie je však dostatočná energetická rezerva aj na dlhšie presuny. Pri pravidelnom nabíjaní doma alebo v práci môže vozidlo fungovať niekoľko dní bez potreby navštíviť verejnú nabíjaciu stanicu, v závislosti od denného nájazdu.
Jedným z hlavných technických prínosov novej generácie elektrického pohonu je 800-voltová architektúra umožňujúca DC nabíjanie výkonom až 400 kW.
Pri BMW iX4 50 xDrive výrobca uvádza, že za desať minút nabíjania možno doplniť energiu zodpovedajúcu dojazdu až 387 kilometrov podľa WLTP. Ide o hodnotu dosiahnuteľnú za optimálnych podmienok na dostatočne výkonnej nabíjacej stanici.
Takéto nabíjanie má význam najmä pri dlhých cestách. Krátka zastávka môže zabezpečiť dostatok energie na ďalší niekoľkohodinový úsek jazdy bez nutnosti dlhého čakania.
Skutočný priebeh nabíjania však závisí od viacerých faktorov. Rozhodujúca je predovšetkým teplota batérie, aktuálny stav nabitia, dostupný výkon stanice a nabíjacia krivka vozidla. Maximálnych 400 kW preto nemožno považovať za výkon, ktorý bude vozidlo udržiavať počas celého nabíjacieho procesu.
BMW zatiaľ v poskytnutých podkladoch neuvádza konkrétny čas nabíjania z 10 na 80 % ani parametre AC nabíjania pre jednotlivé verzie. Tieto údaje budú dôležité najmä pri porovnávaní s konkurenčnými elektromobilmi.
Nová generácia technológie Gen6 podporuje aj obojsmerné nabíjanie, ktoré umožňuje využívať energiu uloženú v batérii aj mimo samotného pohonu vozidla. Konkrétne funkcie a ich dostupnosť však budú závisieť od trhu, kompatibilného príslušenstva a podporovaných služieb.
Nové BMW iX4 predstavuje elektrické SUV kupé, ktoré sa nespolieha iba na atraktívnejšie tvarovanú karosériu. Najväčší technologický posun prináša elektrický pohon Gen6, 800-voltová architektúra, nabíjanie výkonom až 400 kW a systém riadenia jazdnej dynamiky Heart of Joy.
Už základná verzia 40 xDrive ponúka výkon 374 koní a pohon všetkých kolies, zatiaľ čo iX4 50 xDrive kombinuje 469 koní s dojazdom až 828 kilometrov. Vrcholná M60 xDrive posúva dynamiku na úroveň vysokovýkonných športových SUV, pričom jej technika podvozka zahŕňa aj adaptívne tlmiče a elektronicky riadený zadný diferenciál.
Silnou stránkou modelu je tiež moderný interiér s novým systémom Panoramic iDrive, bohatou štandardnou výbavou a širokými možnosťami prispôsobenia. Pozitívne pôsobí aj zachovanie praktických prvkov, ako sú delené zadné operadlá a komfortne vybavené predné sedadlá.
Otázniky zostávajú predovšetkým pri reálnom komforte podvozka, priestore nad hlavami zadných cestujúcich, diaľničnej spotrebe a skutočnej rýchlosti nabíjania. Tieto vlastnosti bude možné objektívne posúdiť až pri praktickom teste. Neznáma zostáva aj slovenská cena.
BMW iX4 je určené vodičom, ktorí chcú elektrické SUV s výraznejším športovým charakterom, vysokým výkonom a technikou vhodnou aj na dlhé trasy. Verzia 50 xDrive sa podľa zverejnených parametrov javí ako najvyváženejšia kombinácia výkonu a dojazdu, zatiaľ čo M60 xDrive osloví predovšetkým záujemcov o maximálnu dynamiku a športovejšie jazdné vlastnosti.